Insurance Icon Insurance Icon

Czyszczenie i pielęgnacja desek kompozytowych Character Massive i Essential Terrace

Dzięki materiałowi, z którego wykonane są tarasy kompozytowe, pielęgnacja desek kompozytowych jest bardzo prosta i przyjemna. Materiał, z którego wykonane są deski kompozytowe jest odporny na warunki atmosferyczne i łatwy w utrzymaniu. Jednak nawet najbardziej odporny materiał wymaga regularnej pielęgnacji.

Drugie czyszczenie desek kompozytowych. Czym czyścić taras kompozytowy?

Zaraz po montażu konieczne jest dokładne umycie tarasu. Należy do tego użyć wody, roztworu mydła i miękkiej szczotki. Nie wolno używać szczotki metalowej! Szczotkę należy przesuwać zawsze w kierunku zgodnym ze strukturą desek. Taki sposób umycia zapewni wstępne oczyszczenie desek kompozytowych. Następnie należy spłukać powierzchnię wodą za pomocą węża ogrodowego lub myjki wysokociśnieniowej, również w kierunku zgodnym ze strukturą desek. Płaskostrumieniową dyszę myjki wysokociśnieniowej należy trzymać w odległości 30 cm od powierzchni, a ciśnienie ograniczyć do 100 bar. Nie wolno używać dyszy rotacyjnej!

Regularna pielęgnacja desek kompozytowych. Jak zachować kolor tarasu kompozytowego?

Ewentualne różnice w kolorze desek kompozytowych spowodowane ograniczoną ekspozycją na czynniki atmosferyczne zanikają po pewnym czasie. Nie jest jednak możliwe określenie z góry, jak długo to potrwa. Jest wiele aspektów, które mogą odgrywać rolę w tym procesie, m.in. nawadnianie, wentylacja, promieniowanie słoneczne, opady, ogólna zawartość pyłu w powietrzu czy odpowiednia pielęgnacja desek kompozytowych. Zaleca się regularne spłukiwanie całej powierzchni tarasu, zwłaszcza jej części zadaszonej, co najmniej dwa razy w roku, po okresie zimowym oraz jesienią. W przypadku systemu Essential Terrace warto dodatkowo raz w roku przeprowadzić czyszczenie szczelin między deskami za pomocą myjki wysokociśnieniowej.

Jak usunąć plamy z wody na deskach kompozytowych?

Na powierzchniach eksponowanych na czynniki atmosferyczne lub tylko częściowo zadaszonych mogą powstawać zacieki, zwłaszcza jeśli taras kompozytowy ułożony został bez spadku. Przyczyną tego jest celuloza, naturalny składnik drewna, który ulega wypłukiwaniu przez deszcz. Powstałe zacieki można zwykle usunąć dużą ilością czystej, ciepłej wody i domowego sprzętu czyszczącego. Dostępny jest również specjalny środek czyszczący firmy Deceuninck. Jeśli taras lub balkon usytuowany jest od strony południowej, plamy pojawiają się szybciej niż po stronie północnej. Plamy z wody mogą pojawić się również na tarasie na dachu. Istotną rolę w procesie rozkładu celulozy odgrywa bowiem promieniowanie UV, które wraz z deszczówką przyspiesza przebieg tego procesu, a tym samym także powstawanie plam na deskach kompozytowych. Plamy te nie wpływają na pogorszenie jakości desek tarasowych i nie stanowią ich wady.

Jak zwalczać pleśń i grzyby na deskach kompozytowych?

Ze względów ekologicznych deski tarasowe WPC nie są ani przeciwgrzybiczne, ani też antybakteryjne. Dlatego nie zawsze na deskach kompozytowych można uniknąć naturalnego powstawania pleśni. Regularna pielęgnacja desek kompozytowych pomoże w zniwelowaniu występowania pleśni i grzybów. Może jednak dochodzić do pojawiania się niewielkich, ciemnych plam na powierzchni. Plamy te spowodowane są zarodnikami przenoszonymi w powietrzu. Miejsca występowania plam należy oczyścić za pomocą środka czyszczącego do usuwania grzybów na bazie chloru.

Jak usunąć pleść i grzyby z tarasu kompozytowego?

Aby usunąć pleśń z desek kompozytowych należy rozcieńczyć wodą domowy środek czyszczący na bazie chloru i nanieść roztwór twardą szczotką w sposób równomierny na taras, wyszorować i obficie spłukać oczyszczone miejsca czystą wodą. Nie wolno dopuścić do zaschnięcia środka czyszczącego na powierzchni czyszczonego materiału, a wszelkie pozostałości należy natychmiast usunąć, aby zapobiec częściowemu wyblaknięciu kolorów lub odbarwieniu desek.

Jak usunąć tłuste plamy z deski kompozytowej?

Powstawanie plam na tarasie kompozytowym może mieć miejsce zwłaszcza w przypadku, gdy zabrudzone powierzchnie narażone są na wilgoć lub przez dłuższy czas na oddziaływanie wody. Należy również pamiętać, że tłuszcze organiczne, które nie zostaną usunięte, stanowią idealną pożywkę dla glonów i pleśni oraz stwarzają warunki do powstawania plam. Trzeba je jak najszybciej usunąć za pomocą odpowiedniego środka czyszczącego i/lub myjki wysokociśnieniowej. Dostępny jest także specjalny środek czyszczący firmy Deceuninck, przeznaczony do usuwania tłustych plam z desek kompozytowych.

Środki do czyszczenia i pielęgnacji desek kompozytowych

Nie należy stosować żadnych specjalnych środków czyszczących do tworzywa sztucznego, ponieważ może dojść do uszkodzenia desek. Zwykle do czyszczenia desek kompozytowych wystarczy łagodna mieszanina wody i domowych środków czyszczących. W razie wątpliwości prosimy skorzystać z fachowego doradztwa specjalistów firmy Deceuninck w zakresie wyboru specjalnych środków pielęgnacyjnych i czyszczących. Deceuninck ofertuje także specjalne preparaty do czyszczenia i pielęgnacji desek kompozytowych.

Pielęgnacja desek kompozytowych. Preparat Cleaner

Pielęgnacja desek kompozytowych. Preparat „Cleaner”

Przeznaczony jest do mycia tarasów kompozytowych i usuwania plam, które nie zawierają oleju lub smaru (np. plam z wody). Jak umyć deski kompozytowe? Nanieś rozcieńczony roztwór (3 lub 6 nakrętek na 1 litr wody – zależnie od stopnia zabrudzenia) na trzy sąsiednie deski. Wyszoruj te trzy deski zgodnie z kierunkiem ich ryflowania za pomocą szczotki nylonowej. Taras należy czyścić partiami po trzy kolejne deski. Na koniec zalecamy użycie myjki wysokociśnieniowej i spłukanie tarasu czystą wodą. Nie używaj dyszy rotacyjnej!

Pielęgnacja desek kompozytowych. Preparat Clean

Pielęgnacja desek kompozytowych. Preparat „Clean”

Przeznaczony jest do punktowego usuwania plam po oleju, lakierach, silikonie. Jak usuwać tłuste plamy z desek kompozytowych? Spryskaj preparatem plamę zanim trwale wyschnie, przetrzyj spryskane miejsce szmatką, odczekaj chwilę i spłucz wodą. Można użyć myjki wysokociśnieniowej, jednak nie należy używać dyszy rotacyjnej.

Materiały pomocnicze dotyczące czyszczenia tarasów kompozytowych

Przygotowaliśmy dla Ciebie w formie jednego dokumentu (plik PDF – 2,6 MB) zbiór informacji ze wskazówkami dotyczącymi czyszczenia i pielęgnacji desek tarasowych Twinson Character Massive i Essential Terrace. Pobierz plik >>